Get Care

Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer orta ve açık deri rengine sahip olanlarda kullanılan dalga boyudur.

Long Pulse Nd : YAG lazer, 1064 nm dalga boyu ile dokuya diğer lazerlere oranla...

14, yüz ve vücuttaki istenmeyen tüylerin uzun süreli ortadan kaldırılması için kullanılır. Amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Burada yoğunlaşan lazer enerjisi çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar.

 

Lazer ışığı görünür veya görünmez ışık özelliğinde olması yanında radyasyon özelliği göstermez. Lazer tedavisi sırasında koruyucu özellik taşıyan gözlükler kullanımı, lazer ışınının zararlı etkilerinden korunmak için gerekli ve yeterlidir.

 

Lazer tedavisi sırasında yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Tedavi sırasında her atışta çok sayıda kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir.

 

Lazer epilasyonda kullanılmak için üretilmiş birkaç çeşit lazer cihazı mevcuttur. Alexandrite lazer, Nd YAG lazer, Diod lazer gibi lazerler ve IPL gibi yoğun ışık sistemleri epilasyonda kullanılan cihazlardandır.

 

Hastanemizde de uygulanmakta olan Alexandrite lazer orta ve açık deri rengine sahip olanlarda kullanılan lazer dalga boyudur.

 

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs ve sakal bölgesine uygulanır.

 

Lazer ışık enerjisi kılların anajen fazında etkili olur. Vücudumuzda ki kılların ancak %20 si anajen fazındadır . Lazer her uygulama seansında ancak anajen fazdaki kılları yok ettiğinden tek bir lazer seansının kılların kalıcı yok edilmesi mümkün değildir. Her epilasyon seansında kılların %15-%20 si kalıcı olarak yok edilir.

 

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. 4-6 seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir.

 

Kişinin yaşam sürecinde lazer epilasyon uygulaması sonrası vücut hormonal dengesini ilgilendiren herhangi bir hastalık durumunda, bozulan hormonal dengesine bağlı olarak kıllar yeniden artabilir.

 

Lazer epilasyonun süresi, uygulama bölgesi ve kılların taşıdığı özelliklere bağlı olarak koltuk altı, bacak ve genital bölge için ortalama 4-8 seans, yüz, kol, sırt bölgeleri için ortalama 6-12 seanstır.

 

Lazer epilasyon uygulama bölgesindeki kıllara son 20 gün öncesinde ağda, cımbız, epilatör uygulanmamış olmalıdır. Çünkü lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökü koparılmış olur, bu da lazerin etkisini azaltır. Seansa gelmeden 3 gün önce uygulama bölgesine jilet uygulanabilir seans sırasında kılların deri yüzeyinde 1 mm uzunlukta olması yeterlidir. Uygulama bölgesindeki kıllara sarartma gibi kıl rengini azaltacak işlemler yapılmamış olmalıdır. Tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. Bronz ten lazerin etkinliğini azaltır ve leke oluşma riski artar. Işığa hassasiyeti arttıran ilaç(retinoik asit, tetrasiklin vb) kullanılması durumlarında uygulama yapılmaz. Hekime ilaç kullanım bilgisi verilmelidir.

 

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden birkaç saat içinde tamamen sona ermesi gerekir. Ancak duyarlı kişilerde veya fazla doz verilen deride hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon sorunu bulunması gibi özel durumlarda deride açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Lazer uygulaması sonrasında mutlaka güneş koruması yapılmalıdır.

 

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Deri renginiz ne kadar beyaza yakın ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da etkinliğin daha yüksek olacağını gösterir. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olur.

 

Lazer epilasyon uygulamalarında en önemli noktalardan birisi, deri tipinizin doğru tespit edilerek kişiye uygun enerji düzeyinin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Bunun belirlenmesi ve derinizde uygulama sonrasında kalıcı bir hasar riski ile karşı karşıya kalmamak için, Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Lazer epilasyon uygulamalarındaki nihai hedef; derinizde kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır.

15M

diseases and disorders prevented yearly in US due to annual wellness exams

45

Minutes per year is the average time you need for your annual wellness checks

1 in 3

among adults in the U.S. puts themselves to danger by skipping the annual exam

Welness Exams

Your Annual Wellness Exam

 A wellness visit typically includes a physical examination, a review of your personal and family medical history, and a candid discussion about healthy lifestyle choices and habits.

At this appointment, you can generally expect your doctor to take your vital signs, including your blood pressure and heart rate, and check your eyes, ears, nose, and mouth. 

Finally, your doctor can determine whether you’re due for any immunizations, and also recommend routine screening tests that are appropriate for you.

Hear Our Story

Risk Assessment

As our valued patient, we are focused helping you prevent illness based on your current health and risk factors.

Wellness Scheule

Review your health problems, determine what health issues may become a concern in the future, and how to prevent them

Personal Health

We gather and keep all of the important information for you, so we can keep track of your improvement.

Medical Checks

Your Annual Wellness Exam